Awatar użytkownika
Nacia
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 1 kwie 2012, 19:18

Nadgarstek w forehandzie

Witam. Czy wykonując forhand, w końcowej fazie przed uderzeniem należy wygiąć maksymalnie do przodu nadgarstek, czy lepiej miec go usztywnionego (tj. prosty, a nie wygięty w prawo)?

Używam kontynentalnego i zawsze go tak mocno wyginałam. I rozumiem, że konieczne jest zamykanie nadgarstka po zakończeniu uderzenia? W backhandzie jakoś tak mi się robi (oburęcznym), że tym samym chwytem nadgarstek jest wygięty w lewo pod kątem 80 stopni. To źle?
Ostatnio zmieniony 6 kwie 2012, 22:40 przez Nacia, łącznie zmieniany 1 raz.
NTRP 4.5
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Nadgarstek w forhandzie

Musiałbyś/łabyś napisać jeszcze jakim chwytem grasz. Dla kontynentala nadgarstek porusza się w płaszczyźnie otwarty zamknięty, przy innych bardziej góra dół.
Ja tylko przy odprowadzeniu otwieram nadgarstek potem za nadanie rotacji u mnie odpowiada pronacja przedramienia (nawracanie).
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
kamilesp
Bywalec
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 5 lis 2011, 16:06
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: Nadgarstek w forhandzie

PitS pisze:Musiałbyś/łabyś napisać jeszcze jakim chwytem grasz. Dla kontynentala nadgarstek porusza się w płaszczyźnie otwarty zamknięty, przy innych bardziej góra dół.
Ja tylko przy odprowadzeniu otwieram nadgarstek potem za nadanie rotacji u mnie odpowiada pronacja przedramienia (nawracanie).
Mogłbyś coś więcej napisać na ten temat ??? Ja sam zmagam się z forhendem i za chiny nie mogę dojść jak prawidłowo powinien wygladać ruch nadgarstka.
quest123
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2011, 20:06

Re: Nadgarstek w forehandzie

Ja wybrałem eastern i w tym kierunku chciałbym go się uczyć czyli taki tak? http://www.youtube.com/watch?v=EMNtq393tvo

Oglądam bardzo dużo filmików w zwolnionym tempie, Feda, trenerów "modern forehand" i to mi bardzo dużo pomogło.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Nadgarstek w forhandzie

kamilesp pisze:
PitS pisze:Musiałbyś/łabyś napisać jeszcze jakim chwytem grasz. Dla kontynentala nadgarstek porusza się w płaszczyźnie otwarty zamknięty, przy innych bardziej góra dół.
Ja tylko przy odprowadzeniu otwieram nadgarstek potem za nadanie rotacji u mnie odpowiada pronacja przedramienia (nawracanie).
Mógłbyś coś więcej napisać na ten temat ??? Ja sam zmagam się z forhendem i za chiny nie mogę dojść jak prawidłowo powinien wyglądać ruch nadgarstka.
Nic z nim nie robię, pozwalam mu nadążać za ruchem, to co się dzieje to naturalna konsekwencja pozostałych ruchów. Nadgarstek jest na końcu łańcucha pokarmowego i ma pozwolić płynnie rozpędzić rakietę i równie płynnie wytracić ruch. Ponieważ odprowadzam główkę dość płyttko a rączkę dużo głębiej, to w momencie rozpoczęcia ruchu ja idę do przodu, barkiem, potem ramieniem, łokciem i przedramieniem a rakieta w tym momencie de facto nie zmienia położenia. Stąd tym najbardziej obciążonym łącznikiem jest nadgarstek. Taka jest jego rola u mnie i nic nie muszę z nim robić bo on ma się jedynie nie urwać.

Że potrafi się pourywać świadczy kariera DP Stosur i innych zawodniczek grających z krótkiego zamachy z płytkiego odprowadzenia.
W momencie samego uderzenia go usztywniam, a rotację robię przedramieniem, potem nadgarstek znów puszczam wolno aby wywinął rakietę w hamowaniu.

Tyle.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Nacia
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 1 kwie 2012, 19:18

Re: Nadgarstek w forhandzie

PitS pisze:Że potrafi się pourywać świadczy kariera DP Stosur i innych zawodniczek grających z krótkiego zamachy z płytkiego odprowadzenia.
W momencie samego uderzenia go usztywniam, a rotację robię przedramieniem, potem nadgarstek znów puszczam wolno aby wywinął rakietę w hamowaniu.
Ja robię akurat głęboki zamach, taką górną pętlę, gdzie jak odprowadzam rakietę, to nadgarstek mam pod małym kątem wygięty trochę w lewo. Dopiero potem do uderzenia, wyginam maksymalnie w prawo. To dobrze?
NTRP 4.5
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Nadgarstek w forehandzie

Lewo, prawo nic nie mówi bo on jest w stanie zginać się w dwóch płaszczyznach. Strzel sobie filmik i popatrz z zewnątrz.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
quest123
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2011, 20:06

Re: Nadgarstek w forehandzie

Jak można otwierać i zamykać nadgarstek? :/ Ja też robię koło forhendowe (zamach) i gdy rakietę mam maksymalnie z tyłu to i otwieram nadgarstek, następnie podczas uderzenia jest już w pozycji wyjściowej (ani nie otwarty, ani też zamknięty), prócz otwarcia go gdy rakietę mam maksymalnie z tyłu nic z nim nie robię, staram się grać przedramieniem, łokciem i barkiem. Popatrz sobie filmiki na YT w zwolnionym tempie tam wszystko idzie zaobserwować i przenieść to stopniowo do swojej gry. Sam nie brałem żadnych lekcji u instruktora (jedynie na sucho ruchy ciała, nóg, rąk etc.) dopiero niedługo będę brał :P a z takich filmików tak jak pisałem nauczyłem się praktycznie wszystkiego począwszy od nóg po całą mechanikę zamachu, ruchu ciała, uderzeń.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”