Awatar użytkownika
jaccol55
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 411
Rejestracja: 21 mar 2008, 13:27

Serwis - co poprawić?

Nieco ponad rok temu wkleiłem na forum filmik ze swoim serwisem. Kto pamięta jak to wyglądało, to... (przemilczmy). Trochę wody w Wiśle upłynęło od tamtego czasu i mój tenis również nieco posunął się do przodu. Jako, że nie mam żadnego trenera, a chciałbym poznać jakieś rady bardziej doświadczonych to popełniam kamikadze po raz drugi: Klik!

Negatywne uwagi odpowiednio uzasadnione będą mile widziane. :)
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Serwis - co poprawić?

jaccol55 pisze:Nieco ponad rok temu wkleiłem na forum filmik ze swoim serwisem. Kto pamięta jak to wyglądało, to... (przemilczmy). Trochę wody w Wiśle upłynęło od tamtego czasu i mój tenis również nieco posunął się do przodu. Jako, że nie mam żadnego trenera, a chciałbym poznać jakieś rady bardziej doświadczonych to popełniam kamikadze po raz drugi: Klik!

Negatywne uwagi odpowiednio uzasadnione będą mile widziane. :)
Ho ho ho, poprawa wyraźna. W tym konkretnym przypadku mimo nie najniższego wyrzutu lekko się spóźniłeś i uderzałeś dołem główki. Może to wyjątek a może nie. Zwróciłem uwagę bo ja mam odwrotnie, prędzej uderzę górną ramą niż sweetspotem.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
wiktorex
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 10 lut 2010, 00:15

Re: Serwis - co poprawić?

Trochę za wysoko wyrzucasz piłkę i pewnie często spóźniasz serwis a przy dużym wiaterku będziesz miał problem , poza tym wejście w kort powinno być lewą nogą a u Ciebie jest odwrotnie i nie kończysz poprawnie serwisu.
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Serwis - co poprawić?

wiktorex pisze:poza tym wejście w kort powinno być lewą nogą a u Ciebie jest odwrotnie i nie kończysz poprawnie serwisu.
Nie oglądało się Borisa Beckera, co?
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Serwis - co poprawić?

wiktorex pisze:Trochę za wysoko wyrzucasz piłkę i pewnie często spóźniasz serwis a przy dużym wiaterku będziesz miał problem , poza tym wejście w kort powinno być lewą nogą a u Ciebie jest odwrotnie i nie kończysz poprawnie serwisu.
Nie wyrzuca za wysoko, wyrzuca normalnie. Są tacy co wyrzucają nisko, jest to dość zaskakujące, ale to nie norma, nie przesadzajmy.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Serwis - co poprawić?

Moim skromnym zdaniem za bardzo skupiasz się na sile, a nie na tym, aby złapać piłkę wysoko. Uważam, że punkt trafienia spokojnie możesz podnieść o 20-30 cm w górę kosztem siły, a serwis o wiele więcej zyska. Nawet nogi od ziemi nie oderwałeś. Zwizualizuj to sobie tak jakbyś samym nadgarstkiem chciał włożyć piłkę na wysoką półkę, do której ledwo co dostajesz.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
Hanna
Bywalec
Bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 6 cze 2010, 17:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Serwis - co poprawić?

Ja bym popracowała nad odprowadzeniem rakiety, tzn. żeby była bardziej równolegle niż prostopadle do pleców. Wtedy powinieneś nadążyć z odbiciem piłki przez środek rakiety.
Zonta23
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 11 sie 2008, 13:02

Re: Serwis - co poprawić?

Wg mnie wyrzut piłki i odprowadzenie rakiety są w miarę poprawne. Problemem są nogi.
Lewa noga od początku dziwnie stoi na palcach i jest zgięta w kolanie, natomiast prawa podczas całego cyklu uderzania jest wyprostowana i jest to zasadniczy błąd.
Wystarczy dokładnie przeanalizować ruchy takiego Federera i w komponować je w swoje ciało przy pomocy magicznej wyobraźni. Potem wdrażać w życie.
Poza tym ciało jest za bardzo do przodu, nie widzę tu odpowiedniego odchylenia tułowia do tyłu (NOGI). Ten serwis jest jak mniemam tym pierwszym, jeśli tak, to jak wygląda ten drugi? Mam podejrzenie, że jest on tylko podaniem.
Awatar użytkownika
jaccol55
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 411
Rejestracja: 21 mar 2008, 13:27

Re: Serwis - co poprawić?

Dziękuję za tak liczne odp. :)
PitS pisze:W tym konkretnym przypadku mimo nie najniższego wyrzutu lekko się spóźniłeś i uderzałeś dołem główki. Może to wyjątek a może nie.
Nie, to nie przypadek. Tak wygląda większość moich serwisów.

Wynika to z tego, co napisaliście powyżej:
- za nisko łapię piłkę
- mam złe ułożenie nóg
- rada z równoległym odprowadzaniem rakiety w stosunku do ciała, też może okazać się przydatna
Zonta23 pisze:Ten serwis jest jak mniemam tym pierwszym, jeśli tak, to jak wygląda ten drugi? Mam podejrzenie, że jest on tylko podaniem.
Wizualnie nie różnią się za bardzo. Tak czy siak serwis zazwyczaj jest bardzo słaby. I pierwszy i drugi, co stanowi ucztę dla przeciwnika. Oddzielnym problemem jest rakieta, gdzie się nauczyłem, że nie jestem w stanie grać efektywnie przez dłuższy czas cieżkim szpadlem (który przy okazji oddaje mało mocy własnej). Powracam do starej rakiety, której za bardzo nie lubię (sztywność), ale która nie będzie mnie ograniczała.

Dzięki wskazówkom, które mi daliście, będę się starał doskonalić swój serwis. Dzięki! :)
Zonta23
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 11 sie 2008, 13:02

Re: Serwis - co poprawić?

Tu nie chodzi o rakietę, tylko technika się kłania. Jeśli uderzenie będzie poprawne to i siła będzie odpowiednia. Jeszcze co zauważyłem, linia barków podczas uderzenia jest niewłaściwa, spróbuj podczas wyrzutu piłki lewe ramię swobodnie podnieść, zegnij obie nogi w kolanach równocześnie, potem wybijasz się z obu nóg równocześnie do przodu uderzając w najwyższym punkcie piłkę. Piłeczki ani na moment nie tracisz z oczu. Musisz też pamiętać o nadgarstku. Serwujesz cały czas w jeden punkt, jak najwięcej razy.
Powodzenia!
Awatar użytkownika
jaccol55
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 411
Rejestracja: 21 mar 2008, 13:27

Re: Serwis - co poprawić?

Ten tekst z rakietą to była mała dygresja. Wiem, że poziom mojego serwisu nie zależy od rakiety, ale jednak po godzinie gry ręka już trochę wysiada, co się przekłada m.in. na efektywność serwisu. Dzięki za kolejną radę.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Serwis - co poprawić?

To co wkleiłeś na początku jest całkiem niezłe. Popracuj nad dynamiką przez pogłębienie rotacji barków i tułowia. Więcej wyjścia biodrem w kort.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Technika, taktyka, trening”