Awatar użytkownika
at-clan
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 26 wrz 2008, 20:37
Lokalizacja: Siedlce

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

Filmik z linku mulleena dużo mi pomógł, polecam inne filmiki autora, można się dużo dowiedzieć i nauczyć.
Obrazek Vacuum Pro Mid
Obrazek Tour 10 Mid V-Engine
greeeg
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 6 sie 2010, 22:48

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

Dobre ćwiczenie przy 1bh:
Stajemy przy najniższym punkcie siatki, umieszczamy piłkę, pomiędzy siatką a rakietą, przy górnej, północnej stronie poziomo ułożonej rakiety jak do 1bh, piłka znajduje się wtedy około 12 cm poniżej siatki wzdłuż taśmy pionowej. Staramy się całym ciałem, z przejściem na wykroczną i tzw "wahadłem" wypchnąć piłkę do przodu. Jeżeli piłka wypada za karo, jest ok.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

greeeg pisze:Dobre ćwiczenie przy 1bh:
Stajemy przy najniższym punkcie siatki, umieszczamy piłkę, pomiędzy siatką a rakietą, przy górnej, północnej stronie poziomo ułożonej rakiety jak do 1bh, piłka znajduje się wtedy około 12 cm poniżej siatki wzdłuż taśmy pionowej. Staramy się całym ciałem, z przejściem na wykroczną i tzw "wahadłem" wypchnąć piłkę do przodu. Jeżeli piłka wypada za karo, jest ok.
Pozdrawiam.
Nie bardzo rozumiem. Albo poziomo ułożona rakieta albo do B1H. U mnie w żadnym momencie nie zbliża się do poziomu.
Nawet jeśli "poziomo" oznaczałoby w struny płaszczyźnie pionowej, rakieta poziomo, to aby pomiędzy końcem główki rakiety (górna północna strona) a taśmą umieścić piłkę to oznacza że w tym momencie stoję bokiem do siatki i przodem do linii bocznej. Jak więc piłka ma polecieć za karo? Najpewniej to spadnie na podłogę jak cokolwiek poruszę?

Może jakiś filmik?
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

Uff, ulżyło mi, że nie tylko ja nie bardzo zrozumiałem opis tego ćwiczenia :oops:... a już się bałem, że to coś oczywistego, a ja taki jeleń jestem :)
Obrazek Speed Graphene MP
greeeg
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 6 sie 2010, 22:48

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

Jedynie taki znalazłem:
http://www.youtube.com/watch?v=oEWblpXc ... re=channel
Nie do końca dobrze jest to pokazane, ale przynajmniej tyle.
Dlaczego poza karo ?
Bo uczy przejścia z zakrocznej na wykroczną co daje włożenie "ciała" w uderzenie, samą ręką poza karo się nie da...
Bo wymusza wykończenie nadgarstkiem, aby "wystrzeliła" co daje topspin ! Samym "ciałem" bez nadgarstka za karo nie wyrzucisz.
Proponuje każdemu sprawdzić na korcie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

Hmmm, od tego pana uczyć się nie będę bo on to robi źle, a do tego jestem parę pięter wyżej. Ale dla kogoś kto zaczyna to może nie być takie ostatnie. Z tym że uczy przejścia do przodu to akurat się nie zgadzam, ono właśnie tego nie uczy.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
greeeg
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 6 sie 2010, 22:48

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

Nie od niego się uczyłem, nie powiedziałem, że robi to dobrze. Znalazłem jedynie to przed chwilą. Chciałem jedynie pokazać ćwiczenie. Co do pięter... Wieżowcem nie jestem, gram już trochę ( chyba 12 lat...?) i od tego zaczynałem, jednak nadal powtarzam, tak jak serwis, itp. Jeżeli ktoś uważa, że jego bh jest ok, proszę nie ćwiczyć. Dla tych poniżej 4NTRP, ćwiczenie polecam, oraz wszystkim innym z wyższym "wskaznikiem", którzy chcą grać go lepiej.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

Kiedyś to się stawiało rower do góry nogami. I trzeba było napędzać płynnie koło strunami rakiety tak by poruszało się bez szarpnięć i by rakieta nie odskakiwała. Czyli idea tego ćwiczenia zachowana ale w wersji z rowerem trudniejsze do wykonania prawidłowo i dawało lepsze zrozumienie tematu przemieszczania strun po piłce. Dawało to bardzo dobre efekty w nauce początkowej.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
mulleen
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 429
Rejestracja: 25 sty 2011, 20:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

Myślę, że ćwiczenie, które przedstawił greeeg może być pomocne, szczególnie kiedy ktoś ma podstawowe problemy z 1BH, pod warunkiem, że będzie to ćwiczenie dobrze przeprowadzone a nie jak ten dziwny chińczyk z filmiku co trzyma rakietę jak paletkę do ping - ponga (oni to jednak mają większy talent do tenisa stołowego ;p). Co za syf na tym youtube czasami ludzie umieszczają haha(bez obrazy greeeg - wiem że innego filmiku nie znalazłeś do tego ćwiczenia).

Ja swoją drogą chyba największy problem mam gdy piłka jest zagrana głęboko w moje pole i wtedy robię klasyczny błąd: odsuwam się w głąb wybiegu i efekt jest taki, że albo tracę balans przy uderzeniu albo nie mam czasu dobrze się złożyć do uderzenia co w konsekwencji prowadzi do tego, że piłka jest balonem albo spada pod siatką. Znalazłem filmik, który nieco wyjaśnia co można w takiej sytuacji zrobić: http://www.youtube.com/watch?v=nVN0i9F3 ... re=related

Jeśli wy macie jakieś dobre porady to słucham, bo to jest moja pięta achillesowa i już z przyzwyczajenia stosuję często slajsowany BH w takim wypadku.
Wiem, że można próbować złapać piłkę chwilę po jej odbiciu od kortu tzw półwolejem.

Czekam na podpowiedzi. Pozdr!
NTRP: 4.0
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

Odpowiedź jest bardzo prosta - to tak nie rób!
To bardzo typowy błąd w amatorskim tenisie, dlatego granie amatorowi lżej a głęboko powoduje większe spustoszenie niż bomby walone 1,5m od końcowej.
To co pokazuje ten filmik to zwyczajne wykorzystanie techniki (zmodyfikowanej) gry półwolejem. Każdy zawodnik czy były zawodnik tak zagra, to jest w sumie dość tania kontra :)
Kluczem jest tu płynność ruchu, odpowiednie wyjście z nóg, balans i utrzymanie nadgarstka.
Można ewentualnie wejść w kort i poćwiczyć pólwoleje z połowy kortu, prawidłowo zagrane będą bardzo podobne. Zwyczajnie trzeba się przełamać i mentalnie nastawić, że nie cofamy się od piłek. W końcu przeciwnik jest przed nami a nie za nami więc przed siebie trzeba grać :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
mulleen
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 429
Rejestracja: 25 sty 2011, 20:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

No tak, tutaj w sumie wiem co należy robić, kwestia wyćwiczenia i przełamania się.
NTRP: 4.0
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

Vivid pisze: To bardzo typowy błąd w amatorskim tenisie, dlatego granie amatorowi lżej a głęboko powoduje większe spustoszenie niż bomby walone 1,5m od końcowej.
To czasami jest jedyne lekarstwo na Kubiczka.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Jednoręczny backhand - rozmówki...

PitS pisze:Hmmm, od tego pana uczyć się nie będę bo on to robi źle, a do tego jestem parę pięter wyżej. Ale dla kogoś kto zaczyna to może nie być takie ostatnie. Z tym że uczy przejścia do przodu to akurat się nie zgadzam, ono właśnie tego nie uczy.
Pan na filmiku uczy też złego chwytu. Takiego jak ma Blake czy Gonzalez. Ten chwyt jest bardzo asekuracyjny i nie daje takiej możliwości różnicowania kierunku, głębokości i rotacji jak eastern.
Piotr Szyba.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”