Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Amatorski Tenis Polski

Słowem wracamy do systemu NTRP w miejsce kategorii wiekowych.
Ligi 1, 2, 3 .... ostatnia i powiedzmy dziesięć pierwszych osób z danej kategorii wchodzi wyżej, dziesięć ostatnich spada niżej. Jest motywacja dla wszystkich, nie ma dysproporcji. Co jakiś czas są turnieje klasy MP gdzie jest podział na kategorie wiekowe albo tam gdzie są otwarte mistrzostwa.

Gdzie ty widziałeś wpisowe 50zł? Ile było turniejów atp w Kielcach w zeszłym roku na każdy wpisowe wynosiło 90zł. I co za to dostajemy? Drabinkę bez pocieszki czyli w domyśle jeden mecz 45 minutowy :D .
Dla kogoś kto nie jeździ nigdzie dalej a gra turnieje na miejscu to jest 120/3 (licencja) + 90 (wpisowe).
130zł za godzinę gry to mało? Hala z trenerem do mojej wyłącznej dyspozycji kosztuje 1/3 mniej.

Patrząc na to z drugiej strony, strony byłego zawodnika wygląda to mniej więcej tak jak to podniósł mój kolega trener, jedynka w swojej kategorii wiekowej, na propozycję jednego z organizatorów turnieju aby byli zawodnicy grali tylko w open:
Dlaczego ja 48 letni facet mam być ganiany po korcie jak pies przez połowę młodszego ode mnie chłopaczka? Nawet jak wygram seta do zera, drugiego będę prowadził 4:0 to on dalej ma 24 lata przewagi. Przegrać mogę w każdej chwili a fizjologii przecież nie oszukam. Zagram tak jeden mecz, drugi i padnę kondycyjnie. Czy to oznacza że on będzie lepszym tenisistą? Nie, był młodszym tenisistą. Lata robią swoje.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Amatorski Tenis Polski

I oczywiście że (pewnie Darek?) ma rację!
Na dystansie meczowym można zniwelować nawet 25 lat różnicy. Ale już turniejowo nie, w kolejnym spotkaniu już najprawdopodobniej akumulatory wysiądą.
Też uważam że właśnie układ wieloligowy ze spadkami i awansami najsłabszych i najlepszych jest jedynym sensownym. Jest motywacja do gry. Albo samemu się rozwija i awansuje albo inni się rozwijają czy samemu się loty obniża i się spada. Jest jakaś weryfikacja i gra się na swoim w danym momencie poziomie, lub zbliżonym.
Nie widzę frajdy w rozstrzeliwaniu kelnera czy w zbieraniu batów w 25 minut.

130zł PitS? W sumie za co? Za ewentualną możliwość zagrania (dostania po tyłku) z kimś kto by się z daną osobą nigdy nie umówił? Bzdura!
Umówiłby się i to za mniejsze pieniądze, a przy dobrym trafie nawet tylko za zapłacenie za kort i dostarczenie piłek ...
Rachunek jest prosty ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
pgi
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 26 lis 2009, 02:06

Re: Amatorski Tenis Polski

Vivid pisze:130zł PitS? W sumie za co? Za ewentualną możliwość zagrania (dostania po tyłku) z kimś kto by się z daną osobą nigdy nie umówił? Bzdura!
Umówiłby się i to za mniejsze pieniądze, a przy dobrym trafie nawet tylko za zapłacenie za kort i dostarczenie piłek ...
Rachunek jest prosty ...
Czyli tak czy siak wracamy do pieniędzy, a takich, których atp obecnie żąda, ten program nie jest wart.
--------------
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Amatorski Tenis Polski

Dlatego ja licencji nie kupiłem nigdy i nie wykupię, no chyba że inne turnieje znikną. Skupiam się na GPWA, a resztę olewam. Gdyby nie ten debilny przepis o licencjach, to jeżdżąc po Polsce "barcelonowym szlakiem" do swoich przyjaciół z FCBP, pewnie starałbym się przy okazji coś zagrać, a tak to bojkot, mogę co najwyżej pograć w ramach "Rozgrywek forumowiczów".
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Amatorski Tenis Polski

Gary pisze:...
mogę co najwyżej pograć w ramach "Rozgrywek forumowiczów".
No wiesz co? Przyznaję ostrzeżenie! Co to znaczy "co najwyżej"?

Toż TF to jak amatorski Wimbledon dla każdego usera, impreza nie mająca sobie równej rangi! A Rozgrywki to tylko ranga niżej!
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Amatorski Tenis Polski

Widzę, że nie zrozumiałeś. Nie pisałem o TF-ie, tylko o tym, że skoro chcą ode mnie licencji, to jak gdzieś wyjadę, to w turnieju nie zagram, co najwyżej mogę zagrać z kimś z forum. Jak byłem w Świętym Mieście, to namawiałem Diabełka :wink: , ale nie udało się zagrać, pewnie bał się o rogi. Albo torebkę. rotfl
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Amatorski Tenis Polski

Gra z forumowiczem to jak finał Mastersa! :)
Gary idziesz na indeks za te herezje, PitS ma rację! :)

Wiecie, moim zdaniem te 120zł na rok to nie pieniądze, tylko chodzi o zasadę i o to co się oferuje. A oferuje się bałagan, a ten można za darmo też mieć ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Amatorski Tenis Polski

Gdyby za te 120zł był oferowany porządny, ujednolicony system rozgrywek z odpowiednią klasyfikacją np. NTRP "komputerowym"* i wiekiem to byłbym skłonny płacić za takową licencję.

* - NTRP komputerowy w USA to nic innego jak ustalanie NTRP przez komputer na podstawie wyników gry, jest tu wiele przekrętów bo niektórzy wolą wygrywać w niższych kategoriach niż dostawać bęcki w wyższych...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Amatorski Tenis Polski

Vivid pisze:Gra z forumowiczem to jak finał Mastersa! :)
Gary idziesz na indeks za te herezje, PitS ma rację! :)
Czyli mam nie jechać do Częstochowy, bo ED rozpali stos?
Vivid pisze:Wiecie, moim zdaniem te 120zł na rok to nie pieniądze, tylko chodzi o zasadę i o to co się oferuje. A oferuje się bałagan, a ten można za darmo też mieć ...
Ja tam nawet nie musiałem robić bałaganu, dziewczyna mi zrobiła.Bo wcześniej to według niej był burdel, ale trochę to ogarnęła. rotfl

A tak swoją drogą... Co będzie w tym roku z turniejami GPWA na Orle i AWF-ie? Wybrały GPWA, czy atp? Bo nie wyobrażam sobie sytuacji, że jadę na turniej GPWA i chcą ode mnie jakiejś licencji, wtedy zostaje tylko Spójnia.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Amatorski Tenis Polski

Gary pisze:A tak swoją drogą... Co będzie w tym roku z turniejami GPWA na Orle i AWF-ie? Wybrały GPWA, czy atp? Bo nie wyobrażam sobie sytuacji, że jadę na turniej GPWA i chcą ode mnie jakiejś licencji, wtedy zostaje tylko Spójnia.
Jeśli ktoś będzie się orientował to Jacek...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Amatorski Tenis Polski

El Diablo pisze:Gdyby za te 120zł był oferowany porządny, ujednolicony system rozgrywek z odpowiednią klasyfikacją np. NTRP "komputerowym"* i wiekiem to byłbym skłonny płacić za takową licencję.
Wiesz, czym innym jest, organizowanie imprez i zarządzanie istniejącym tenisem amatorskim w kraju który posiada 3-4 miliony grających amatorów, a czym innym jest zbudowanie klimatu dla powstania takiej rzeszy grających. Ty opisujesz ten pierwszy przypadek tyle że u nas nie ma 4 mln. graczy więc powinniśmy robić wszystko aby było.
Licencje i wszelkiego rodzaju niepotrzebne rygory temu nie służą.
Najpierw lobby w celu zwiększenia liczby obiektów, potem zachęcanie do udziału akcjami promocyjnymi, potem mając 3-4 mln amatorów można zebrać od każdego po 20 zł i tak będzie to nieporównywalnie większa rzeka pieniędzy niż od obecnych kilkuset osób.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Amatorski Tenis Polski

USTA to ma chyba teraz koło 13-15mln amatorów ...
Jakiś czas temu było 12mln jak gdzieś czytałem.
Nie ważna jest ilość (relatywnie). Ważne jest by uczestnicy widzieli sens rywalizacji i by mogli to w miarę na żywo analizować (wyniki w 24h na stronie, aktualizacja rankingów, drobna statystyka). Wtedy pewnie i 500zł by zapłacili za licencję na rok.
Większość ludzi grających w turniejach regularnie jednak średniej krajowej nie zarabia (a i z tej by spokojnie starczyło)...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Amatorski Tenis Polski

El Diablo pisze:
Gary pisze:A tak swoją drogą... Co będzie w tym roku z turniejami GPWA na Orle i AWF-ie? Wybrały GPWA, czy atp? Bo nie wyobrażam sobie sytuacji, że jadę na turniej GPWA i chcą ode mnie jakiejś licencji, wtedy zostaje tylko Spójnia.
Jeśli ktoś będzie się orientował to Jacek...
Na AWF-ie pół na pół - jeden turniej w miesiącu zaliczany do GPWA drugi do atp. Z Orłem sprawa rozwiąże się w tym tygodniu, na razie chłopaki nie mają głowy do takich "bzdetów" ;) bo im się na głowę balon zawalił...
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Amatorski Tenis Polski

JCz pisze:
El Diablo pisze:
Gary pisze:A tak swoją drogą... Co będzie w tym roku z turniejami GPWA na Orle i AWF-ie? Wybrały GPWA, czy atp? Bo nie wyobrażam sobie sytuacji, że jadę na turniej GPWA i chcą ode mnie jakiejś licencji, wtedy zostaje tylko Spójnia.
Jeśli ktoś będzie się orientował to Jacek...
Na AWF-ie pół na pół - jeden turniej w miesiącu zaliczany do GPWA drugi do atp. Z Orłem sprawa rozwiąże się w tym tygodniu, na razie chłopaki nie mają głowy do takich "bzdetów" ;) bo im się na głowę balon zawalił...
Czyli rozdział między Państwem a Kościołem zaiste nastąpił. No bo nie wyobrażam sobie np. że Jacek jedzie na turniej GPWA który jest w atp i nie może zagrać bo nie ma licencji. :D

No to koło czerwca będzie można grać w turniejach bez licencji :P
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
JCz
Ostatnia Instancja
Ostatnia Instancja
Posty: 1696
Rejestracja: 2 maja 2005, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Amatorski Tenis Polski

PitS pisze:... nie wyobrażam sobie np. że Jacek jedzie na turniej GPWA który jest w atp i nie może zagrać bo nie ma licencji. :D
Nie ma nawet takiej opcji, żeby jakieś ograniczenia licencyjne stosować dla uczestników w turniejach GPWA. Na razie na Orle utrzymują, że nic się nie zmieniło a zasady uczestnictwa zostają te same. Prawdopodobnie nowy regulamin jeszcze tam nie dotarł ;)
Pacific X-Force 295
Redakcja Tenis NET
Sprzęt | Blog
Ulubiona tenisistka :)
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Amatorski Tenis Polski

JCz pisze:
PitS pisze:... nie wyobrażam sobie np. że Jacek jedzie na turniej GPWA który jest w atp i nie może zagrać bo nie ma licencji. :D
Nie ma nawet takiej opcji, żeby jakieś ograniczenia licencyjne stosować dla uczestników w turniejach GPWA. Na razie na Orle utrzymują, że nic się nie zmieniło a zasady uczestnictwa zostają te same. Prawdopodobnie nowy regulamin jeszcze tam nie dotarł ;)
Albo to jest taka cicha próba sił. Jedni by chcieli żeby zostało jak jest a drudzy wobec silnego partnera będą przymykać oko nie zauważając w tym przypadku że dopuszczono do gry kogoś bez licencji. :)
Też jestem ciekaw co zrobi np. Kolporter ze swoim dorocznym turniejem. Wpisując się w nowy regulamin odcinałby się od miejscowych amatorów i obcina o połowę ilość uczestników.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Amatorski Tenis Polski

Pewnie nic nie będzie.
Z jednej strony żyje się z lokalnych amatorów a nie z jednego turnieju atp.
Z drugiej jednak strony ci amatorzy i tak przyjdą i i tak będą zainteresowani jakimś lokalnym cyklem turniejów na obiekcie jak taki zostanie zorganizowany.
Na bojkot obiektu w dłuższym okresie bym nie liczył.
Także z punktu widzenia klubu, jakby nie dogadał się z atp na przymykanie oczu, to będzie jak ma być i będzie się na atp w razie co zwalać by zbytnio nie zaognić atmosfery lokalnie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
pgi
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 26 lis 2009, 02:06

Re: Amatorski Tenis Polski

Jeśli mogę to zacznę tak. Moja krótkotrwała aczkolwiek burzliwa przygoda z atp zaczęła się od dołów totalnych rankingu (i pewnie tylko wówczas odzwierciedlało to stan moich umiejętności :wink: ). Po temu nastąpiło kilka turniejów, jakieś szczęśliwe losowania, parę lepszych wyników, dwa finały lokalnych turniejów i nagle okazuje się, że jestem ho ho ho ho jak wysoko. A mimo to wyżej był gość, co miał kłopot żeby gema mi urwać, a niżej wielu gości, z którymi pewnie ja bym miał kłopot gema zrobić. Ale atp utrzymują Ci pierwsi. I już wiem (bo z kilkoma rozmawiałem), że są zadowoleni z nowych zasad, bo z rankingu wylecą ludzie przypadkowi i oni będą wyżej. Ci drudzy mają to gdzieś. Ale to ci ambitni rankingowo, dopóki będą, będą atp utrzymywać. Pozostali obejdą szerokim łukiem.
--------------
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Amatorski Tenis Polski

Sprawa rankingu jest tu największa porażką tego programu. Upór maniaka z jakim atp trwa przy nieuwzględnianiu niepłacących licencji powodował coś takiego że nasz sympatyczny admin gdyby się pojawił na jakimś turnieju atp poza GPWA, to jako drugi w rankingu GPWA i tak byłby losowany i pewnie wywołałby pianę u niejednego rozstawionego (jak u Dementiewej Henin).
Więc albo to obiektywny ranking, albo "ranking znajomych".

Ze dwa lata temu próbowałem uzyskać u źródła informacje na temat jakie atp czyni wysiłki aby wyeliminować widoczne gołym okiem niedociągnięcia programu. Moja wymiana korespondencji była podyktowana prawdziwą troską, ale odpowiedź abym się zapisał, wtedy będę miał prawo recenzować i dyskutować, pozbawiła mnie złudzeń. Toż dlatego się nie zapisałem że zbyt dużo mi nie pasowało, napisałem dlatego żebym wiedział kiedy mogę dołączyć. Każdy kto mnie na tym forum zna wie że najwięcej czasu poświęcam właśnie tenisowi amatorskiemu i propagowaniu tego typu imprez. Kiedy tylko mogę biorę też w nich udział.

W kierunku dojenia kasy z programu pociągnięcia i działania są energiczne i szybkie, odpowiadające na zgłaszane problemy to działania pozorujące.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Amatorski Tenis Polski

Wrzucę tu bo szkoda wydzielać nowy wątek.
Trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii, dotknęło miejscowość, gdzie były rozgrywane drużynowe i miały być rozgrywane indywidualne MŚ Seniorów ITF.
Jutro mają podać, czy dojdą do skutku (dziwne, że w ogóle rozważają, chyba tylko ze względu na tych co już są).
Nasi raczej nie dolecą, dzisiaj był planowy wylot.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".

Wróć do „Turnieje amatorskie”